Samarbete med marknadens aktörer
Skyddet av den personliga integriteten är ett ämne som alltid är aktuellt. I PTS arbete med frågorna är därför en kontinuerlig dialog med marknadens aktörer viktig. Det sker bland annat genom att PTS ett par gånger per år arrangerar möten som tar upp aktuella ämnen inom området. Vi kallar mötesplatsen Integritetsforum.
Samarbete med andra myndigheter och organisationer
Ansvaret för integritetsfrågor vilar i dag på flera myndigheter. Den övergripande regleringen om behandling av personuppgifter återfinns i personuppgiftslagen, med Datainspektionen som tillsynsmyndighet. Många aktuella integritetsfrågor berör såväl Datainspektionens som PTS ansvarsområde. Myndigheterna samverkar därför och träffas regelbundet, för samordning och erfarenhetsutbyte.
Internationellt samarbete
PTS deltar även i internationellt samarbete kring integritetsfrågor. Som exempel kan nämnas arbetet inom en grupp under ledning av EU-kommissionen, med deltagare från europeiska myndigheter som på olika sätt arbetar med bekämpning av skräppost och illasinnad kod (CNSA – Contact Network of Spam Authorities). PTS bevakar även arbetet med integritetsfrågor inom EU och andra internationella organisationer, till exempel OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development).