Nyheten publicerades 2025-04-30 Internet och telefoni, Säkerhet och integritet
Operatörer ska kontrollera samtal från utlandet med svenska mobilnummer
Mobiloperatörerna ska kontrollera samtal från utlandet som ser ut att komma från svenska mobilnummer. PTS granskning av operatörernas hantering är en del av myndighetens arbete med att förhindra att telefonnummer används för bedrägerier.
Genom granskningen vill PTS säkerställa att operatörerna följer de föreskrifter som trädde i kraft den 3 mars 2025. Granskningen omfattar operatörerna Telia, Tele2, Telenor och Tre. De fyra operatörerna ska svara på PTS frågor senast den 20 maj 2025.
Reglerna innebär bland annat att:
- operatörer ska stoppa samtal från utlandet till Sverige som ser ut att komma från svenska fastnätsnummer.
- operatörer ska stoppa samtal från utlandet som ser ut att komma från svenska mobilnummer efter att de har kontrollerat att mobilnumret inte används i utlandet.
Reglerna om fasta nummer trädde i kraft den 4 november 2024 och reglerna om mobilnummer den 3 mars 2025.
Bakgrund om telefonbedrägerier
Telefonbedrägerier har blivit vanligare i Sverige. En stor del använder så kallad spoofing, vilket innebär att telefonnummer eller avsändarnamn på sms manipuleras och gör att det ser ut som att samtalet kommer från någon annan än det faktiskt gör. Spoofing används ofta som en del i ett försök att lura av någon personlig information som kan användas i ett bedrägligt syfte.
På vår webbplats finns bland annat goda råd och länkar till mer information om hur man kan undvika telefonbedrägerier.
Telefonbedrägerier (pts.se)