Vi granskar och följer upp projekten noga för att säkerställa att de går framåt enligt plan. Det är ett grundkrav att ni som har fått bredbandsstöd rapporterar skriftligt via PTS portal. Stödmottagare har tre år på sig att bygga klart bredbandsinfrastrukturen för projekten.
Under pågående projekt följer vi bland annat upp att erbjudandet om anslutning är korrekt. Vi följer också upp att det finns samordningsärenden, projekteringsärenden och intresseområden från Ledningskollen.
När projektet är färdigt granskar vi dels en teknisk och dels en ekonomisk slutrapport som stödmottagaren skickat till PTS.
47 000 byggnader har redan blivit färdigställda att ha internet i sin omedelbara närhet.
Vi följer upp noggrant - det driver ny utbyggnad
PTS ansvarar för bredbandsstödet och har en central roll i att Sverige ska nå sina bredbandsmål. Arbetet handlar inte bara om att tilldela bredbandsstöd. Det handlar också om att följa upp projekten noggrant.
Vid uppföljningen säkerställer vi att offentliga medel används korrekt, samtidigt som nya möjligheter skapas för framtida stödsökande. Byggnader som inte blir anslutna enligt plan kan nämligen komma att återföras till kommande utlysningar av bredbandsstöd. I praktiken driver det alltså fortsatt utbyggnad.
Bland annat granskar vi:
- att nätet uppfyller tekniska krav
- att utlovad hastighet och anslutningskostnader stämmer
- att kostnader kan styrkas med korrekta underlag
Om ett projekt inte uppfyller villkoren kan stöd återkrävas. De byggnader som inte anslutits kan prövas för att eventuellt gå tillbaka in i systemet för att kunna byggas ut av nya stödmottagare.
När pengar måste betalas tillbaka
Uppföljningen säkerställer efterlevnad av EU:s statsstödsregler och återhämtningsfonden (RRF).
Finansiering från EU tilldelningsåren 2021-2023
Det här behöver stödmottagare rapportera till PTS
- Alla stödmottagare som har tilldelats bredbandsstöd har upp till tre år på sig att färdigställa utbyggnadsprojekten.
- Progressrapportering och slutrapportering sker i PTS portal. Där kan ni också se utbetalningsplanen.
- Ni bistår PTS med riktiga uppgifter i er rapportering. Följ de villkor och beslut som gäller för det året ni har tilldelats bredbandsstöd.
- Ni får ett mejl när ni kan börja rapportera i PTS portal.
- Har ni inte skickat in er rapport, kommer det en automatisk påminnelse en vecka innan sista datum. Ni får även en påminnelse sista dagen.
- Ni får en bekräftelse från PTS portal när den tekniska eller ekonomiska slutrapporten har skickats in. Har ni inte fått en bekräftelse har vi inte fått slutrapporten. Den tekniska slutrapporten ska skickas in före den ekonomiska slutrapporten.
- Om ni inte svarar i tid eller inte svarar alls, då kan PTS starta ett ärende om att betala tillbaka pengar. Det kallas för återkravsärende.
- Riktlinjer till ekonomisk slutrapport innehåller bland annat en checklista och instruktioner. Se bilagor i PTS portal.
- Datum och specifik information årsvis om bredbandsstöd finns i villkor och anvisningar. Se respektive års utlysningsunderlag.
Utlysningsunderlag för 2026 års bredbandsstöd.
Bredbandsstöd 2026
Utlysningsunderlag - bredbandsstöd åren 2020-2025
Rapportera om förändringar i projekt om bredbandsstöd
Ni ska i PTS portal informera PTS om det finns eventuella förändringar i projekt. Det är informationsplikt. Se rubriken ”Avvikelser” i modulen för rapporteringar och uppföljningar eller när ni progressrapporterar.
PTS portal
När betalar PTS ut stödet?
Om en stödmottagare inte ger in underlag i rätt tid kommer detta normalt leda till att projektet avbryts och att vi återkräver tidigare gjorda utbetalningar.
För varje projekt behöver samtliga rapporter skickas in inom utsatt tid. Rapporterna är knutna till specifik utbetalning.
Om slutrapporterna skickas in tidigare än de fastställda datumen måste även de progressrapporter som ännu inte lämnats till PTS, skickas in.
PTS kan inte betala ut stöd på ett annat budgetår än det år som framgår av utbetalningsplanen.
Stödmottagare rapporterar i PTS portal
Rapportering sker i PTS portal. Stödmottagare får information i PTS Portal när det går att börja rapportera inför respektive utbetalning. 5 maj är sista dag att rapportera.
Utlysningsunderlag för år 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 Scrolla ner på den sidan.
När stödmottagare behöver betala tillbaka bredbandsstödet
Om vi felaktigt tilldelat bredbandsstöd ska stödmottagaren betala tillbaka pengarna till PTS. De pengarna hamnar sedan i statskassan. Bestämmelser i den svenska lagstiftningen styr hur det går till. Ränta på beloppet utgår enligt räntelagen (1975:635).
PTS initierar återbetalning
Vi kan initiera ett ärende så att stödmottagaren som har tilldelats pengar ska betala tillbaka. Då utreder vi om det finns skäl till att stödmottagaren ska betala tillbaka pengar. Vi ber i så fall om de uppgifter som behövs för att vi ska kunna följa upp eller utvärdera den åtgärd som stödet har beviljats för.
Pengar kan ha tilldelats felaktigt
Visar det sig att pengar har tilldelats felaktigt, kan vi fatta beslut om att kräva tillbaka pengar. Vi ska se till att stödmottagaren vet om allt material som är av betydelse för beslutet. Vi ska se till så att stödmottagaren inom en bestämd tid får yttra sig över materialet. I vissa uppenbara fall behövs inte det tillvägagångssättet.
Vi ska göra en individuell och sammanvägd bedömning av omständigheterna i varje enskilt fall.
Vikten av att rapportera eventuella förändringar
Om en stödmottagare som har tilldelats bredbandsstöd väljer att avstå från att bygga bredbandsinfrastruktur till byggnader som den har tilldelats bredbandsstöd för. Då ska den rapportera det i en så kallad avvikelse-rapportering inne i PTS portal. Vi utreder då hur mycket pengar som ska betalas tillbaka.
Så här hanterar vi klagomål som kommer in till PTS
- Stödmottagaren är ytterst ansvarig för projektet och eventuella klagomål eller synpunkter ska i första hand tas med dem.
- PTS tar emot och dokumenterar all information som rör avsteg från PTS villkor för beviljat bredbandsstöd. PTS följer upp att avstegen är åtgärdade innan projektet godkänns.
- Det finns webbinformation riktad till dig som bor i ett område där det beviljats bredbandsstöd. Dina rättigheter inom bredbandsstöd | PTS
Om stödmottagare ansöker om förlängd projekttid i bredbandsstödet
Det är stödmottagaren som ska visa att det finns särskilda skäl för att förlänga projekttiden.
En stödmottagare av PTS bredbandsstöd kan ansöka om att få beviljat förlängd projekttid. PTS kan fatta ett formellt beslut om att förlänga tidsfristen för stödmottagaren att färdigställa bredbandsinfrastrukturen. PTS beslutar då om ett senare slutdatum för det specifika utbyggnadsprojektet. PTS kan bevilja förlängd projekttid om PTS kan bedöma att det föreligger så kallade ”särskilda skäl” i det enskilda fallet. Se 13 § stödförordningen (2020:266). Se även 9-12, 36 §§ PTS villkor för beviljat bredbandsstöd 2022.
Stödmottagaren behöver i god tid innan det slutdatum som framgår i villkoren för bredbandsstöd, lämna in en ansökan om förlängd projekttid för att färdigställa bredbandsinfrastrukturen. Stödmottagaren ansöker i PTS portal under funktionen avvikelserapport.
Det här ska ingå i ansökan – förlängd projekttid
I ansökan om förlängd projekttid behöver stödmottagaren:
- redogöra för de omständigheter som enligt stödmottagaren är orsak till ansökan om förlängd projekttid
- ange ett konkret nytt slutdatum för när hela bredbandsinfrastrukturen beräknas vara färdigställd inklusive slutbesiktigad
- komma in med en tydlig och rimlig tidplan för de moment som återstår i utbyggnadsprojektet.
Bifoga även information om projektets status
PTS ska kunna göra en välgrundad bedömning av omständigheterna som anförs i ansökan i det enskilda fallet. PTS behöver informationen för att kunna bedöma om det är sannolikt att hela bredbandsprojektet kommer att vara färdigställt till det ansökta slutdatumet.
Stödmottagaren ska skicka in information om de här aspekterna med status om utbyggnadsprojektet:
- hur stor del i procent (%) av bredbandsinfrastrukturen som kommer att/förväntas vara utbyggd vid nuvarande slutdatum (det datum som står i villkoren om bredbandsstöd)
- hur många byggnader det är som kommer att/förväntas vara anslutna vid nuvarande slutdatum (det datum som står i villkoren om bredbandsstöd)
- om stödmottagaren vid tidpunkten då ansökan om förlängd projekttid lämnades in redan hade inhämtat alla nödvändiga markavtal och samtliga nödvändiga tillstånd.
- Om det finns risk för att stödmottagaren kan behöva lämna in en ansökan om ledningsrätt.
- om det finns risk för eventuella omprojekteringar som kan leda till behov av att inhämta nya markavtal och/eller söka ytterligare nödvändiga nya tillstånd.
- Om det är samförläggning i delar av projektet ska stödmottagaren även informera om hur stor del samförläggningen gäller och tidplanen för samförläggningen.
Så går bedömningen till - förlängd projekttid
PTS gör bedömningen utifrån om det föreligger särskilda skäl eller inte i varje enskilt fall.
PTS granskar varje ansökan om förlängd projekttid och bedömer de anförda omständigheterna i varje enskilt fall. PTS tar sedan ett formellt beslut om att antingen avslå eller att bevilja stödmottagarens ansökan om förlängd projekttid.
Om PTS avslår stödmottagarens ansökan om förlängd projekttid för att färdigställa utbyggnadsprojektet ska hela bredbandsinfrastrukturen vara färdigställd senast vid det slutdatum som finns i villkoren för det årets bredbandsstöd.
Om projekttiden behöver förlängas längre än de tre år som står i villkoren, kan PTS behöva genomföra ett förnyat offentligt samråd. Det kan behöva göras för att återigen bekräfta det ursprungligen fastställda marknadsmisslyckandet. Syftet är att säkerställa att det fortfarande finns ett behov av stödet i utbyggnadsprojektets område. Privata aktörer ska alltså ännu inte ha skapat trovärdiga planer för utbyggnad i området på kommersiella villkor även efter den ursprungliga 3-åriga utbyggnadstiden. Det förnyade offentliga samrådet publiceras då under 30 dagar på pts.se. Resultatet använder PTS för att bedöma om de statstödsrättsliga förutsättningarna för stödet fortfarande finns kvar.
PTS tidigare beslut - exempel på särskilda skäl som PTS har beaktat
Hur PTS bedömer om det föreligger särskilda skäl, beror på omständigheterna i det enskilda fallet.
I tidigare fall har PTS bedömt att det funnits särskilda skäl för att förlänga projekttiden.
Exempel på fall då PTS godkänt ansökan om förlängd projekttid:
- I flera fall har det återstått att bygga ut en mindre del av bredbandsinfrastrukturen. Samtliga markavtal och andra nödvändiga tillstånd hade inhämtats. Projektet bedömdes kunna färdigställas inom en relativt kort tidsperiod. PTS beaktade de omständigheterna och bedömde att det fanns särskilda skäl. Ansökan om förlängd projekttid godkändes.
Exempel på fall då PTS inte har godkänt ansökan om förlängd projekttid:
- En pågående process om ledningsrätt innebar att utbyggnaden av den fysiska bredbandsinfrastrukturen inte hade påbörjats till det ursprungliga slutdatumet. Ledningsrätten omfattade ett stort antal byggnader i utbyggnadsprojektet. Omständigheterna utgjorde enligt PTS bedömning inte särskilda skäl för förlängd projekttid. Ansökan om förlängs projekttid avslogs.
- Markavtalsprocessen hade dragit ut på tiden och lett till förseningar. Utbyggnaden av bredbandsinfrastrukturen var påbörjad, men det återstod att teckna ett stort antal markavtal. Omständigheterna som stödmottagaren anfört kring markavtals- och projekteringsprocessen kunde enligt PTS inte motivera en förlängning av fristen. Mot bakgrund av risk för uteblivna markavtal fanns även en osäkerhet kring tidplanen för bredbandsinfrastrukturens färdigställande till det önskade slutdatumet. Ansökan om förlängd projekttid avslogs.
- Stödmottagaren hade beviljats ett års förlängd projekttid och ansökte sedan om ytterligare ett års förlängd projekttid. Stödmottagaren hade pausat utbyggnationen av bredbandsinfrastrukturen under den tidigare beviljade förlängda projekttiden. Efter granskning av ansökan om ytterligare ett års förlängd projekttid bedömde PTS att omständigheterna i ärendet inte utgjorde särskilda skäl för förlängd projekttid. Ansökan om förlängd projekttid avslogs.
Kontakta oss
Frågor och inspel om PTS bredbandsstöd: bredbandsstod@pts.se
Support om hur du ansöker: PTS portal
I Bredbandskartan finns data om byggnader som har tilldelats bredbandsstöd. Sök i sökrutan efter en specifik adress. Ny data finns där efter beslut om tilldelning respektive år som bredbandsstöd tilldelas: Bredbandskartan.pts.se
Du prenumererar väl på nyhetsbrevet om PTS bredbandsstöd? Skicka en intresseanmälan till: info@pts.se
